Visteon leaflet in Turkish: Ford Visteon İşçilerinin Mucadelesini Destekleyelim

Visteon leaflet in Turkish: Ford Visteon İşçilerinin Mucadelesini  Destekleyelim

Visteon support leaflet translated by Turkish anarchists, for distribution to car workers and other Turkish speakers.Visteon İşçilerinin İşgali, Kazanmak İçin Desteğinizi Bekliyor!

Kuzey Londra, Enfield’deki Ford Visteon Araba Parçaları işçileri, 1 Nisan’dan bu yana fabrikayı işgal etmiş bulunmaktadır. Belfast sitesi de şu anda işçilerce işgal edilmiş durumdadır.

31 Mart Salı günü, sadece 6 dakika süren bir toplantıda, bize, Şirketin yönetime el koyduğu ve ücretlerimiz ödenmeksizin çekip gitmek zorunda olduğumuz söylendi.

Adalet talep ediyoruz ve Ford işçilerinin kazanması için desteğe ihtiyacımız var.

Visteon işçileri, 2000’e kadar, Ford’un bir parçasıydı, yeni Şirket oluşunca bize Ford’la yapılmış sözleşmelerin geçerli olmayacağı söylendi.

O sırada, personele dağıtılan dökümanlar ise işçilerin herhangi bir kaybı olmayacağını söylüyordu. “Ücretlerimizin ve koşullarımızın garantisi ne kadar zaman devam edecektir” sorusu ise gündemdeydi.

Şirketin yanıtı şöyleydi: UK Visteon’da çalışan işçiler, çalıştıkları süre içinde, Ford’da sahip oldukları koşullara sahip olacaktır.

Bunun anlamı, UK Visteon işvereninin, işçilerin sözleşmelerle elde ettiği tüm koşulları kabul ettiği ve bu hakların bütünüyle koruma altında olduğuydu.

Şimdi ise, Şirket, birikmiş ödemeleri yapmadan, koşulları yerine getirmeden ve hak edilmiş ikramiyeleri vermeden bizi kapının önüne koymuş bulunmaktadır.

Sunday Times’da yayımlanan diğer Şirket içi dökümanlar da, UK Visteon yönetiminin Ocak 2007 gibi erken bir tarihte Belfast fabrikasını kapamaya hazırlandığını göstermektedir.

Protea Projesi başlıklı bir diğer döküman ise, “Belfast üretim hatlarında 2007 sonundan itibaren tüm kaynakların arttırılmasına” ilişkin gelişmeleri tartışmaktadır.

Menajerler, “izole proje timlerinin yaratılması yoluyla ifşa edilen bilgilerin minimize edilmesini” hedeflemeye girişmiştir.

İşgal, ciddi yasal tehditlerle yüz yüzedir, ancak bugüne kadar sağlam bir şekilde sürmüştür.

Biz yakalanan bu fırsatı değerlendirmek ve başarıya ulaşmak istiyoruz. Kazanacağımız bir zafer, işten atmalara karşı çok daha geniş bir direnişi gündeme getirebilir.

Diğer yandan, eğer Visteon patronlarının saldırısı durdurulursa diğer Ford işçilerinin sözleşmeleri de hayata geçebilir.

Tüm Visteon üretimi şu anda durdurulmuştur. Sendikalar bu eylemi tüm güçleriyle desteklemelidir.

Bazı fabrikalar şimdiden bunu tartışmaya başlamıştır.

Lütfen onlara katılın. Ve sendikalar, Visteon işçilerinin kazanmasına yardımcı olmak için, çalışma saatlerinde dayanışma toplantıları yapmak gibi diğer eylemleri nasıl örgütleyeceklerini tartışmalıdır.

Lütfen, Enfield, Morson Road’daki fabrikaya gelin ve ne zaman olursa olsun desteğinizi ortaya koyun.

Birlik olursak kazanabiliriz ancak!

DESTEĞİNİ GÖSTER-ŞİMDİ EYLEM ZAMANI
. Visteon ürünlerini boykot et. Hiçbir işçi Visteon ürünlerini kullanmamalı, Visteon işçilerinin patronları onların temel haklarını inkar ettiği sürece.
. Visteon işcilerinin sendikası, işçilere nasıl destek sağlamayı ve bu desteği genişletmeyi , gündemine almış olmalı şimdi. İş ve iş dışında, dayanışma toplantılarını sürekli tutmalı
. Email ve destek mesajlarınız için: visteonoccupation@gmail.com

Posted By

Steven.
Apr 12 2009 12:43

Share

Attached files